Želiš izvedeti več?
Naziv poklicne izobrazbe: tehnik računalništva/tehnica računalništva
Izobraževanje traja 4 leta.
Izobraževanje se zaključi s poklicno maturo, ki obsega štiri enote:
- slovenščino,
- računalništvo,
- tuj jezik ali matematiko in
- izdelek oziroma storitev z zagovorom.
Kdo se lahko vpiše
V izobraževalni program se lahko vpiše, kdor je uspešno končal osnovnošolsko ali nižje poklicno izobraževanje.
KAM POTEM?
Zaposlitev
Po opravljeni poklicni maturi se tehnik računalništva z lahkoto zaposli na najrazličnejših področjih skladno s svojimi željami in znanji, ki si jih je pridobil v šoli. Zelo je iskan v industriji in obrti, v elektrogospodarstvu, storitvenih dejavnostih, v upravi, v bančništvu, v trgovini, v turizmu in športu, v zdravstvu ter drugih podjetjih in javnih ustanovah.
Tehniku računalništva pridobljena znanja omogočajo delo pri sestavljanju, montaži, vzdrževanju, servisiranju in prodaji računalniških sistemov in mrež ter sistemov za računalniško vodenje procesov. Dela lahko tudi pri izdelavi in vzdrževanju programske opreme ter nudi osnovno usposabljanje uporabnikov računalniške opreme. Izbira je velika. Izzivi so v izjemno hitrem razvoju znanosti in tehnologije na področju elektrotehnike ter takojšnjem vključevanju novih izdelkov na vseh področjih dela in življenja.
Kaj pravijo delodajalci?
Nadaljevanje izobraževanja
Dijak, ki je uspešno zaključi program tehnik računalništva in opravil poklicno maturo, lahko nadaljuje izobraževanje na višjih in visokih strokovnih šolah. V univerzitetne študijske programe se lahko vpiše dijak, ki v sklopu poklicne mature opravi še peti maturitetni predmet. Posamezne fakultete pa določijo kateri maturitetni predmet je za njih ustrezen.
Največ tehnikov računalništva se odloči za študij v isti smeri, to je v računalništvu in informatiki, veliko pa jih nadaljuje vdrugih tehniških smereh ali kje drugje.