Želiš izvedeti več
Naziv strokovne izobrazbe: elektrotehnik/ elektrotehnica
Trajanje izobraževanja dve leti.
Kdo se lahko vpiše?
V izobraževalni program se lahko vpiše, kdor je uspešno končal srednje poklicno izobraževanje in si pridobil enega od naslednjih nazivov srednje poklicne izobrazbe:
- elektrikar, elektrikar energetik, elektrikar elektronik, mehatronik operater, računalnikar, avtoserviser, avtomehanik ali
- pridobil drugi naziv srednje poklicne izobrazbe in ima vsaj tri leta delovnih izkušenj na področju računalništva ali
- pridobil enakovredno izobrazbo po prejšnjih predpisih.
Izobraževanje se zaključi s poklicno maturo, ki obsega štiri enote:
- slovenščino,
- elektrotehniko,
- tuj jezik ali matematiko in
- izdelek oziroma storitev z zagovorom.
KAM POTEM?
Zaposlitev
Po opravljeni poklicni maturi se elektrotehnik z lahkoto zaposli na najrazličnejših področjih skladno s svojimi željami in znanji, ki si jih je pridobil v šoli. Zelo je iskan v industriji in obrti, v elektrogospodarstvu, v trgovini, v turizmu in športu, v zdravstvu, v servisnih dejavnostih ter drugih podjetjih in javnih ustanovah.
Izbira je velika. Izzivi so v izjemno hitrem razvoju znanosti in tehnologije na področju elektrotehnike ter takojšnjem vključevanju novih izdelkov na vseh področjih dela in življenja.
Nadaljevanje izobraževanja
Dijak, ki je uspešno zaključi program elektrotehnik in opravil poklicno maturo, lahko nadaljuje izobraževanje na višjih in visokih strokovnih šolah.
V univerzitetne študijske programe se lahko vpiše dijak, ki v sklopu poklicne mature opravi še peti maturitetni predmet. Posamezne fakultete določijo kateri maturitetni predmet je za njih ustrezen.
Največ elektrotehnikov se odloči za študij v isti smeri, to je v elektrotehniki ter računalništvu in informatiki. Veliko pa jih nadaljuje tudi v drugih smereh kot so: mehatronika, gradbeništvo, tehnologija prometa, visoka poslovna šola, organizacija in management, fizika, itd.